كلاس سوم راهنمايي فرزانگان خميني شهر
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه نوزدهم خرداد ۱۳۹۰ توسط ف.صباغي |

عوارض جبران ناپذير مصرف بی‌رویه مواد شوینده شیمیایی

مخلوط جوهر نمك وفرآورده هاي سفيد كننده، مرگ آور است.

تهران - خبرگزاري ايران نيوز 24 : اولین راهکار برای پیشگیری از ابتلا به عوارض نشاشی از مصرف مواد پاک کننده شیمیایی، قطع مصرف بی رویه آنهاست و بهتر است افراد حتی الامکان از شوینده هایی که آسیب کمتری دارد، استفاده کنند.

به گزارش روز يكشنبه خبرگزاري ايران نيوز 24، آرزو دهقانی، کارشناس آموزش اورژانس کشور، ضمن بیان این مطلب اظهار داشت:‌ افراد بهتر است مواد شوینده شیمیایی را که بخار تولید می کنند از برنامه تمیزکاری حذف کنند، مگر آنکه در جایی باشند که جریان سریع هوا بخارات راپراکنده کند.

وی با تأکید بر این که نباید از مواد شوینده در محیط های دربسته و مکان هایی که جریان هوا وجود ندارد، استفاده کرد، ‌گفت: همیشه محصولات شیمیایی و شوینده را در ظرف اصلی خود نگهداری کنید و از نگهداری این مواد در ظروف مواد خوراکی (مانند بطری نوشابه) خودداری کنید زیرا این کار سبب خورده شدن اشتباهی این مواد توسط کودکان می شود.

کارشناس آموزش اورژانس، بدترین فرم استفاده از مواد پاک کننده و شوینده را مخلوط کردن با آب گرم دانست و تصریح کرد: مواد شوینده را نباید در محیط های در بسته ای که بخار آب وجود دارد، استفاده کرد و در هنگام استفاده از مواد شیمیایی و فرآورده های شوینده و پاک کننده پنجره ها را باز کرده تا هوا به خوبی در محیط جریان داشته باشد.

وی افزود: ازمخلوط کردن مواد شیمیایی مانند جوهرنمک با فرآورده های سفید کننده جداً خودداری کنید زیرا بخارات و گازهای ناشی از این ترکیبات بسیار سمی و خفه کننده است. همچنین پس از مصرف مواد شوینده، سفید کننده، جرم بر و لوله بازکن در محیط های دربسته و کوچک مانند دستشویی و حمام به هیچ عنوان دراین مکانها توقف نکنید، چرا که گازهای تولید شده در این محیط بدون تهویه مناسب خفه کننده و سمی است.

به گفته دهقانی، بهتر است هنگام شست وشوى حمام و دستشویى از ماسک هاى محافظ استفاده کرده و پنجره ها را باز و تهویه را روشن کنند تا جریان هوا برقرار شود.

کارشناس آموزش اورژانس به بیماران داراى مشکلات تنفسى مانند آسم یا افرادى که حساسیت ریوى دارند توصیه کرد، به هیچ عنوان با مواد شیمیایى در تماس نباشند./

مواد شوینده شیمیایی را بی رویه مصرف نكنید


سلامت نیوز :اولین راهكار برای پیشگیری از ابتلا  به عوارض ناشی از مصرف مواد پاك كننده شیمیایی، قطع مصرف بی رویه آنهاست و بهتر است افراد حتی الامكان از شوینده هایی که آسیب كمتری دارد، استفاده كنند.

آرزو دهقانی كارشناس آموزش اورژانس كشور ضمن بیان این مطلب اظهار داشت:‌ افراد بهتر است مواد شوینده شیمیایی كه بخار تولید می كنند از برنامه تمیزكاری حذف كنند مگر آنكه در جایی باشند كه جریان سریع هوا، بخارات راپراكنده كنند.

وی با تأكید بر این كه نباید از مواد شوینده در محیط های دربسته و مكان هایی كه جریان هوا وجود ندارد، استفاده كرد،‌گفت: همیشه محصولات شیمیایی و شوینده را در ظرف اصلی خود نگهداری كنید و از نگهداری این مواد در ظروف مواد خوراکی (مانند بطری نوشابه) اكیداً خودداری كنید زیرا این کار سبب خورده شدن اشتباهی این مواد توسط کودکان می شود.

كارشناس آموزش اورژانس بدترین فرم استفاده از مواد پاك كننده و شوینده را مخلوط كردن با آب گرم دانست و تصریح كرد: مواد شوینده را نباید در محیط های در بسته ای كه بخار آب وجود دارد، استفاده كرد و در هنگام استفاده از مواد شیمیایی و فرآورده های شوینده و پاك كننده پنجره ها را باز كرده تا هوا به خوبی در محیط جریان داشته باشد.
وی افزود: ازمخلوط كردن مواد شیمیایی مانند جوهر نمك  با  فرآورده های سفید كننده جداً خودداری كنند زیرا بخارات و گازهای ناشی از این تركیبات بسیار سمی و خفه كننده است همچنین پس از مصرف مواد شوینده، سفید كننده، جرم بر و لوله بازكن در محیط های دربسته و كوچك مانند دستشویی و حمام به هیچ عنوان دراین مكانها توقف نكنید چرا كه گازهای تولید شده در این محیط بدون تهویه مناسب خفه كننده و سمی است.
به گفته دهقانی، بهتر است هنگام شست وشوى حمام و دستشویى از ماسك هاى محافظ استفاده كرده و پنجره ها را باز و تهویه را روشن كنند تا جریان هوا برقرار شود.

كارشناس آموزش اورژانس به بیماران داراى مشكلات تنفسى مانند آسم یا افرادى كه حساسیت ریوى دارند توصیه كرد، به هیچ عنوان با مواد شیمیایى در تماس نباشند.

اگر زمین را یک ابرموجود زنده درنظر بگیریم که بستری برای حفظ و ادامه حیات تمام موجودات زنده باشد و اگر این ابرموجود زنده دارای روح باشد... چگونه می توانیم این ابر موجود زنده ی مهربان را بیازاریم...؟؟!!  تشکل آشتی با زمین

محیط زیست:

همه محیط‌ هایی که در آنها زندگی جریان دارد محیط زیست نامیده می‌شود. به عنوان مثال استخر آب، یک شهر، اقیانوس و کویر همگی انواعی از محیط زیست به حساب می‌آیند.

در محیط زیست عوامل غیر زنده مانند خاک، آب، گازها و غیره به همراه جانداران وجود دارند. موجودات زنده با هم و با محیط غیر زنده خود ارتباطی متقابل برقرار می‌سازند. این ارتباط ‌ها برای بقای محیط زیست بسیار لازمند. کارشناسان محیط زیست هنگام بررسی، مناطق زیستی را مورد مطالعه قرار می‌دهند. هر منطقه زیستی که شامل موجودات زنده ویژه و عوامل غیر زنده است، اکوسیستم نام دارد و دانشی که به بررسی اکوسیستم‌ها می‌پردازد اکولوژی نامیده می‌شود.

عوامل زنده اکوسیستم:

جانداران را براساس نقشی که در محیط دارند به دسته‌های زیر تقسیم می کنند.

1.      موجودات تولید کننده - گیاهان سبز

2.      موجودات مصرف کننده-   جانوران و انسان

3.      موجودات تجزیه کننده - باکتری‌ها و قارچ‌ها

آلودگی محیط زیست

انسان در یک اکوسیستم در طبقه بندی مصرف کنندگان می گنجد که دائما به دلیل مصرف نادرست و آز، عوامل زنده و غیرزنده اکوسیستم را در معرض خطر قرار می دهد. این ایجاد خطر علاوه بر مصرف بی رویه منابع طبیعی با ایجاد آلودگی نیز همراه است  که منابع مختلفی دارد. با پیشرفت تمدن بشری و توسعه فن‌آوری و ازدیاد روز افزون جمعیت، در حال حاضر دنیا با مشکلی به نام آلودگی در هوا، آب و خاک روبرو شده است که زندگی ساکنان کره زمین را تهدید می‌کند. بطوری که در هر کشور حفاظت محیط زیست مورد توجه جدی دولتمردان است. امروزه وضعیت محیط زیستی به گونه‌ای شده است که مردم یک شهر یا حتی یک کشور از آثار آلودگی در شهر یا کشور دیگر در امان نیستند.

برای مثال برفی که در نروژ می‌بارد مواد آلاینده‌ای به همراه دارد که منشا آن از انگلستان و آلمان است یا باران اسیدی در کانادا نتیجه مواد آلاینده‌ای است که منشا آنها از ایالات متحده است. در آتن گاهی مجبور می‌شوند به علت آلودگی شدید هوا کارخانجات را تعطیل و رفت و آمد اتومبیل ها را محدود کنند. شهرهای دیگر دنیا مانند مکزیکوسیتی ، رم و تهران نیز با مشکل آلودگی هوا دست به گریبانند. آلودگی دریاها ، رودخانه‌ها ، دریاچه‌ها و اقیانوس ها و جنگل های نیز موضوع بحث جدی می باشند. این مثال ها بیان می دارند که کره زمین یک اکوسیستم کلان زنده است که از اکوسیستم های کوچک تر تشکیل شده است. این اکوسیستم ها از یکدیگر تاثیر می پذیرند و در نهایت برروی اکوسیستم کلان کره زمین اثر می گذارند.

   

بحث در مورد روابط انسان و طبیعت یک بحث قدیمی است. آیا انسان برای این خلق شده است که بر طبیعت غلبه کند، آقا و صاحب آن شود یا اینکه به دلیل جنگ علیه طبیعت، دیوانه است. مدت های مدیدی چنین می‌اندیشیدند که طبیعت با نیروی فوق‌العاده تصفیه کننده و تنظیم کننده‌اش، تعرضات انسان را هضم خواهد کرد و کشفیات علمی زیان های احتمالی پیشرفت را خنثی خواهد نمود. جهان افسار گسیخته است. جمعیت، جنگل‌زدایی و مصرف انرژی با خطر برهم زدن نظم موزون و شگفت‌انگیز مکانیزم جهان، سرعت می‌گیرند.  یک سرود محلی فرانسوی چنین می‌گوید: آسیابان تو در خوابی، آسیابت خیلی تند می‌چرخد...

آلودگی محیط زیست و لایه ازن

یکی از مسائلی که در سالهای اخیر باعث نگرانی دانشمندان شده، مسئله تهی شدن لایه ازن و ایجاد حفره در این لایه در قطب جنوب است. لایه اوزون در فاصله 16 تا 48 کیلومتری از سطح زمین قرار گرفته و کره زمین را در برابر تابش فرابنفش نور خورشید محافظت می‌کند. هر گاه از مقدار لایه ازن، 10 درصد کم شود، مقدار تابشی که به سطح زمین می‌رسد تا 20 درصد افزایش می‌یابد. تابش فرابنفش موجب بروز سرطان پوست در انسان می‌شود و به گیاهان صدمه می‌زند. مولکول های کلروفلوئورکربن ها ( (CFCها در از بین بردن لایه ازن موثرند. از این ترکیبات بطور گسترده در دستگاه های سرد کننده و در افشانه‌ها (اسپری‌ها) استفاده می‌شود.

این مولکول ها به علت پایداری آنها به استراتوسفر راه می‌یابند و در آنجا بر اثر تابش خورشید پیوند C-Cl شکسته می‌شود. اتم کلر حاصل به مولکول ازن حمله می‌کند و مولکول CLO را تشکیل می‌دهد. این مولکول بنوبه خود با اکسیژن ترکیب شده، مولکول O2 و اتم Cl آزاد می‌شود که مجددا در چرخه تخریب اوزون شرکت می‌کند. از این روست، در عهدنامه سال 1978 مونترال قرار این شده که از مصرف کلروفلوئوروکربن ها به تدریج کاسته شود و مواد دیگری به عنوان جانشین برای آنها یافت شود و یافتن چنین ترکیباتی بطور مسلم کار شیمیدانان است.


 آلودگی هوا و مه دود فتوشیمیایی

بسیاری از مناطق شهری با پدیده آلودگی هوا روبه‌رو هستند که در جریان آن، سطوح نسبتا بالایی از ازن در سطح زمین که جزء نامطلوبی از هوا در ارتفاعات کم است، در نتیجه واکنش نور القایی آلاینده‌ها تولید می‌شود. این پدیده را مه دود نورشیمیایی می‌نامند و گاهی از آن به عنوان "لایه ازن در مکانی نادرست" از نظر تشابه آن با مسئله تهی شدن ازن استراسفر یاد می‌کنند. فرآیند تشکیل مه دود در واقع شامل صدها واکنش مختلف است که ده ها ماده شیمیایی را دربرمی‌گیرد و بطور همزمان رخ می‌دهند. در واقع، هوای شهرها را به "واکنشگاه های شیمیایی عظیم" تشبیه کرده‌اند.

پدیده مه دود شیمیایی، نخستین بار در دهه 1940 در لوس آنجلس مشاهده شد و از آن زمان، عموما به این شهر بستگی داده شده است. اما در دهه‌های اخیر با کنترل آلودگی هوا مسئله مه دود در شهر لوس آنجلس بطور نسبی تخفیف پیدا کرده است. از نظر کمی، اکثر کشورها و همچنین سازمان جهانی بهداشت(WHO) ، حدی را برای حداکثر غلظت مجاز اوزون در هوا در نظر گرفته‌اند که در حدود100ppb میانگین غلظت ها در طول زمان یک ساعت است. اوزون در هوای پاکیزه تنها به چند در صد این مقدار می‌رسد. واکنش دهنده‌های اصلی اولیه در یک پدیده مه دود نور شیمیایی، اسید نیتریک، NO  و هیدروکربن های سوخته نشده هستند که از موتورهای احتراقی درون سوز به عنوان آلاینده در هوا منتشر می‌شوند. جزء مهم دیگر در تشکیل مه دود، نور خورشید است.

باران اسیدی

یکی از جدی‌ترین مشکلات محیط زیستی که امروزه بسیاری از مناطق دنیا با آن روبه‌رو هستند، باران اسیدی است. این واژه انواع پدیده‌ها، از جمله مه اسیدی و برف اسیدی که تمام آنها با نزول مقدار قابل ملاحظه اسید از آسمان مطابقت دارد را می‌پوشاند. باران اسیدی دارای انواع نتایج زیان‌بار بوم شناختی است. وجود اسید در هوا نیز احتمالا بر روی سلامتی انسان اثر دارد. پدیده باران اسیدی در سال های آخر دهه 1800 در بریتانیا کشف شد، اما پس از آن تا دهه 1960 به دست فراموشی سپرده شد. باران اسیدی به نزولات جوی که قدرت اسیدی آن بطور قابل توجهی بیش از باران طبیعی (یعنی آلوده نشده)، که خود به علت حل شدن دی‌اکسید کربن هوا در آن و تشکیل اسید کربونیک بطور ملایم اسیدی است، باشد، اطلاق می‌شود.

از تفکیک جزئی H2CO3 پروتون آزاد می‌شود و PH سیستم را کم می‌کند.از اینرو PH باران طبیعی که آلوده نشده، از این منبع بخصوص حدود 5.6 است. تنها بارانی که قدرت اسیدی آن به مقدار قابل ملاحظه‌ای بیشتر از این باشد، یعنی PH آن کمتر از 5 باشد، باران اسیدی تلقی می‌شود.  دو اسید عمده در باران اسیدی، HNO3 و H2SO4 است. بطور کلی، محل نزول باران اسیدی در مسیر باد، دورتر از منبع آلاینده‌های نوع اول، یعنی SO2 و نیتروژن اکسیدها است. باران اسیدی به هنگام حمل توده هوایی که آلاینده‌های نوع اول را دربردارند، بوجود می‌آیند. ازاینرو باران اسیدی یک مشکل آلودگی است که به علت حمل دور برد آلاینده‌های هوا، حدود و مرز جغرافیایی نمی‌شناسد.

مواد شیمیایی آلی سمی

واژه مواد شیمیایی سنتزی (ساخته شده) از طرف رسانه‌های گروهی برای توصیف اجسامی بکار می‌رود که عموما در طبیعت یافت نمی‌شوند. ولی توسط شیمیدانان از اجسام ساده‌تر ساخته شده‌اند. اکثریت مواد شیمیایی سنتزی که مصرف تجارتی دارند، ترکیبات آلی هستند و برای بیشتر آنها از نفت به عنوان منبع اولیه کربن در این ترکیب ها استفاده شده است. کربن با کلر ترکیب های زیادی را تشکیل می‌دهد که به علت سمی بودن آنها برای بعضی گیاهان و حشرات، بسیاری از این قبیل ترکیب ها کاربرد گسترده‌ای به عنوان آفت کش یافته‌اند. ترکیبات آلی کلردار دیگر بطور گسترده‌ای در صنایع پلاستیک و الکترونیک بکار برده شده‌اند.

شکستن پیوند کربن به کلر بطور مشخص دشوار است و حضور کلر همچنین واکنش پذیری سایر پیوندها را در مولکول های آلی کم می‌کند. همین خاصیت به این معنی است که با وارد شدن ترکیب های آلی کلردار به محیط زیست، تخریب آنها به کندی صورت می‌گیرد و بیشتر تمایل به جمع شدن دارند و به این علت به معضل بزرگ محیط زیستی تبدیل شده‌اند. اجسام آلی سمی که بطور عمده مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از: انواع آفت کش ها، حشره کش های سنتی، حشره کش های آلی کلردار، ددت، توکسافن ها، کاربامات، حشره کش های آلی فسفات‌دار، علف کش ها و

 

آلودگی آب ها

آب ، تصفیه آن و جلوگیری از آلودگی و به هدر رفتن آن از مسائل بسیار مهم زمان ما به حساب می‌آید. آلودگی آب ها، معضل بزرگ محیط زیستی محسوب می‌شود که به علت پیشرفت صنایع و تکنولوژی، هر روزه با پیشرفت روز افزون آن مواجهیم.

 

فلزهای سنگین و شیمی خاک

بسیاری از فلزهای سنگین برای انسان سمی هستند و چهار فلز جیوه(Hg) ، سرب(pb) ، کادمیم (Cd) و آرسنیک (As) فلزهایی هستند که بعلت کاربرد گسترده، سمیت و توزیع وسیع آنها بیشترین خطر را از نظر محیط زیستی دارند. البته هیچ یک از این عنصرها هنوز به آن اندازه در محیط زیست پخش نشده که یک خطر گسترده بشمار آید. به هر حال، هر یک از آنها در بعضی از محلات در سال های اخیر در سطوحی سمی یافت می‌شود. این فلزها بطور عمده از مکانی به مکان دیگر از طریق هوا منتقل می‌شوند و این انتقال معمولا به صورت گونه‌هایی که روی ماده ‌مانند ذرات معلق، جذب سطحی شده یا در آن جذب شده است، صورت می‌گیرد.

 

تولید انرژی و آثار محیطی آن

بسیاری از مسائل محیط زیستی، نتیجه غیر مستقیم تولید و مصرف انرژی، بویژه زغال سنگ و بنزین است. ذخایر زغال سنگ در دنیا از مجموع نفت، گاز طبیعی و اورانیوم خیلی بیشتر است. از اینرو مصرف زغال سنگ برای تولید انرژی صنعتی نه تنها ادامه خواهد یافت، بلکه احتمالا به مقدار زیادی بویژه در کشورهای در حال توسعه مانند چین و هندوستان که ذخایر زیادی از این ماده دارند، افزایش می‌یابد. از سوزاندن زغال سنگ مقدار زیادی SO2 و CO2 که آلاینده هستند تولید می‌شود. بحث انرژی هسته‌ای و سایر منابع انرژی نیز جای خود دارد.

 

Ref: daneshnameh.roshd.ir

 

آشتی با محیط زیست

ضرب المثل های مختلفی در دنیا با مصداق "اگر دوست بداری، دوست داشته می شوی..." وجود دارد. اگر ما زمین و تمام موجودات آنرا دوست بداریم آیا آنها ما را دوست نخواهند داشت؟ ما بعنوان برترین مخلوق برروی کره زمین که خود را اشرف مخلوقات می داند برای زمین زیبا و تنها سیاره دارای حیات در منظومه شمسی چه می کنیم؟ ما برای تنازع بقا با خود، همنوع خود و سایر موجودات زنده و غیرزنده چه می کنیم؟ سخن این است که روح زمین از ما آزرده شده و روح سایر موجوداتی که به دست اشرف مخلوقات گرفتار شده اند نیز آزرده است... روح انسان ها نیز از یکدیگر آزرده است... انرژی حاصل از این آزردگی ها به کجا می رود چه کسی تبعات این انرژی های سنگین را متحمل می شود... خالق هستی چگونه این بی نظمی های حاصل از آزردگی ها را خواهد بخشید؟ ما همچنان بی رویه و بدون مدیریت اعمالی را انجام می دهیم که محیط اطرافمان را آلوده و آزرده می کند... ما آب، خاک و هوا را آلوده می کنیم... آب آلوده وارد سیستم گردش خون ما می شود و خون این مایع حیات بدن مان را آلوده می سازد... خاک آلوده شده گیاهان و جانوران اطراف ما را آلوده می سازد و در نتیجه این گیاهان و جانوران که غذای ما را تشکیل می دهند وارد بدنمان می شوند و خون و اعضای بدن ما را آلوده و آزرده می سازند... هوا را آلوده می سازیم و هوای آلوده شده را تنفس می کنیم... این هوای آلوده، شش های ما را پر از آزردگی می کند و در نتیجه قلب و خون بدن ما دوباره آلوده می شوند... آنوقت ما بدنبال سلامتی و تندرستی می گردیم... آیا تمام اینها نشان از قانون عمل و عکس العمل ندارند؟ آیا تمام اینها به این معنا نیست که من وتو هرچه می کنیم با خود می کنیم؟ آیا این بدان معنا نیست که خالق هستی به خوبی نظم را در هستی برقرار می سازد و قانون عمل و عکس العمل اصلا برای همین است...

خبرگزاری ها دائم از گرم شدن کره زمین  و آب شدن یخ های قطب خبر می دهند... درسال 1387 در تهران سوز و سرمای همیشگی زمستان را نداشتیم... درختان در تهران دوره خواب زمستانی خود را بدرستی طی نکردند و از نیمه های زمستان پشه ها و سایر حشرات شروع به فعالیت کردند... آیا اینها نشان از گرم شدن کره زمین وتغییر اقلیم ندارد؟ اگر یخ های قطب آب شوند، سطح آب اقیانوس ها بالا خواهد آمد و مساحت وسیعی از قاره ها را به زیر آب خواهد برد... و ما همچنان به گرم کردن کره زمین با تولید گرما و آلودگی ها ادامه می دهیم...

زن و شوهری منتظر تولد فرزندشان هستند... پدر در فکر این است که زندگی و آینده ی مناسب و راحتی برای فرزندش فراهم کند... مادر انواع زحمات و سیستم های تربیتی را در برنامه ریزی های زندگی فرزندش طراحی می کند که او شاد زندگی کند و به آینده ای روشن و سفید دست یابد... ولی آیا آنها به آینده سلامت جسمانی فرزندشان که از محیط زیست سالم حاصل می شود، می اندیشند...؟ اگر این فرزند خدای ناکرده در نوجوانی دچار بیماری خون یا ریه حاصل از آلودگی ها شود، تمام زحمات و برنامه های زندگی آنان نقش برآب نمی شود؟ این پدر و مادر چه برنامه ای را برای سلامت جسمانی و روحی خود و فرزندشان و کاهش خطرات حاصل از محیط زیست ناسالم تدارک دیده اند؟ آیا آنها می توانند تمام مدت آب ننوشند؟ غذا نخورند؟ یا تنفس نکنند که از این خطرات پیشگیری کنند؟ آیا اصلا آنان به تنهایی کاری از دستشان ساخته است؟

هرسال قبل از عید ایرانی ها عادت دارند که خانه های خود را از گرد و خاک و پلشتی ها پاک کنند... خانه ای را از پلشتی ها می زدایند که اطراف خانه را سراسر دود و غبار آلوده فرا گرفته است... در جوی های اطراف خانه آب های کثیف در جریان است و گاه بوی بد حاصل از آب جمع شده در جوی ها بدلیل گرفتگی مسیر از آشغال های انباشته شده مشام را می آزارد... زباله های تلنبار شده در کنار پیاده روی جلوی منزل چشم انداز بدی را در اطراف منزل پاک شده از پلشتی ها بوجود آورده و از همه بدتر هیچ گلی نیست که در خاک باغچه پیاده رو در بهار بروید... چگونه می توان فضای اطراف منزل را قبل از عید پاک نمود؟

موضوع این است که آلودگی ها جدی هستند و اثرات حاصل از آنها نیز خطرات جدی در پی دارند. پیشروی شتابزده دیگر مقدور نیست... باید علاوه بر پیشگیری از رخدادهای آینده به درمان رخدادهای کنونی نیز پرداخت... بیایید اول با زمین آشتی کنیم و آنرا دوست بداریم تا زمین نیز ما را در قدم های بهبود دهنده مان یاری رساند...     آشتی با زمین

.: Weblog Themes By Blog Skin :.

تمام حقوق اين وبلاگ و مطالب آن متعلق به صاحب آن مي باشد.

پیج رنک

آرایش